Protez uygulaması

Amputasyondan sonra ihtiyaçlarınıza göre sizin için uygun bir protez uygulaması yapılacaktır. Hangi protezin sizin için uygun olduğu çeşitli faktörlere bağlıdır.

Size uygun protez seçiminde fiziksel olarak form durumunuz ve sağlığınız, protezinizden beklentileriniz, profesyonel ve özel yaşam çevreniz önemli faktörlerdir. Protez teknikeriniz tüm bu koşuları göz önünde bulundurarak size tavsiyelerde bulunacaktır ve siz de protez ve bileşenlerini beraber seçebileceksiniz.


Protez

Medikal teknolojisinde olduğu gibi, protezlerin gelişiminde de doğa; modern protezlerin yavaş yavaş yaklaşmaya başladığı bir model oluşturur. İnsan duyarlılığı ise simulasyonu çok zor olan ve bu yüzden de bu alanda aşılması gereken en önemli noktalardan biridir. Ancak yine de proteziniz birçok konuda sizin için yeterli olacaktır: mobilitenizin büyük bir kısmını geri kazanacak, günlük yaşantınızı başkalarından yardım almadan sürdürebileceksiniz. Ayrıca ampute edilmiş bacağınızdaki eksik olan ağırlık yüzünden vücudunuzda oluşabilecek postural bozukluklar ve denge problemlerini de protezinizi giyerek aşabilirsiniz. Ek olarak sağlam bacağınızda oluşabilecek aşırı zorlanmalar ve uzun süreli hasarlardan kendinizi protez giyerek koruyabilirsiniz.

Ortopedi teknisyeni

Güdüğünüz iyileştikten sonra, kalıcı protezinizin uygulamasına başlanır. Ancak öncesinde protez teknikeriniz ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize cevap verebilmek için size sorular soracaktır. Ek olarak amputasyondan kısa bir süre sonra da güdüğünüzü inceleyip bir test protezinin sizin için uygun olup olmayacağına karar verir. Ayrıca eğer siz veya protez teknikeriniz isterse bir doktor da uygulamanızda hazır bulunur.

Bu değerlendirmelerden sonra, protez teknikeriniz çeşitli uygulama seçeneklerinden size danışarak karar verecektir. Bu karar aşamasında üç konu önemlidir:

Bileşenlerin seçimi

Protez soketi

Protez ayarı

Bir yandan ancak bu üç konu iyiyce tartışılıp sonuçları sizi ve rehabilitasyon ekibinizi tatmin ettiği zaman uygulama aşaması başlar diğer yandan ise protez teknikeriniz Mobis® Sistemi'ne göre bileşenleri seçecektir. Bundan sonra kalıcı proteziniz bitirilir ve kozmetik ile kaplanır.

Protez ayarı

Birkaç deneme uygulamasından sonra düzgün bir uygulama yapıldığında ve bileşenler seçildiğinde, soket ve diğer bileşenler bir araya getirilir. Protez ayarları, kişilerin postür ve vücut yapıları birbirinden farklı olacağından, bir hastadan diğerine değişecektir.

Protez teknikeriniz protez ayarlamasını, değerlendirmelerin sonuçlarına ve belirli kurallara göre yapar. Proteziniz bitikten sonra deneme uygulamaları yapılır. Bu süreçte protez teknikeri, protez ayarınızı kontrol etmek ve gerekiyorsa ihtiyaçlarınıza göre protezi hassas bir şeklde ayarlamak için L.A.S.A.R. Posture adı verilen bir cihaz kullanır.

Ve sonrasında da artık yeni protezinizle ilk adımlarınızı atabilirsiniz.