DynamicArm dirseküstü protez sistemi

Dinamik ve güçlü dirsek eklemi

El ve dirseğin doğal hareketi

Dirsek üstü amputasyonları özel bir durum oluşturur, çünkü elin işlevlerinin yanında dirseğin fonksiyonlarının da protez tarafından yerine getirilmesi gerekir. DynamicArm dirsek eklemi, özel teknolojisi sayesinde hareketlerinizi doğal bir şekilde yapmanızı sağlar. DynamicArm, kaslarınızdan gelen sinyallerle kontrol edilir ve bir elektrik motoru ile çalışır. DynamicArm kontrol birimi, kas sinyallerini aynı zamanda protez ele de aktarır ve elin açılıp kapatılmasının yanında rotasyonu da sağlanır. DynamicArm'ı gerip bükebilirsiniz de...

DynamicArm'ın Ottobock VariPlus Speed eli ile kullanılması tavsiye edilir. VariPlus Speed protez el, diğer ellerden 3 kat hızlı açılıp kapanabilir. DynamicArm ve VariPlus Speed bileşimi protez, nesneleri rahatlıkla tutmanızı ve kavramanızı sağlayarak iş hayatınızı, günlük yaşantınızı ve boş zamanlarınızı aktif yaşamanızı sağlar.

Kontrol birimi

Sensörler sistemin hareketlerini ve üzerindeki yükü devamlı ölçmektedir. Bu ölçümler saniyenin 100 de biri gibi bir zamanda kontrol birimine aktarılır. Dirsek ekleminin fleksiyondan ekstansiyona geçmesi 1 saniyeden daha az bir anda gerçekleşir.

Vario-Gear

Enteger motor çok sessizdir, kas sinyallerinizi fleksiyon veya ekstansiyonda kullanılmak üzere gereken güce dönüştürmek için motorda kademeli bir mekanizma bulunur. Aktif olarak 5 kg ağırlığa kadar olan nesneleri kaldırabilirsiniz. Bu da protez sisteminin 5 katı kadar bir ağırlık demektir.

Açı ayarları

Omuz ekleminin hareketlerini dengelemek için bilek 5 ayrı pozisyonda kilitlenebilir.

SensorHand Speed

Güçlü, hızlı ve akıllı: SensorHand Speed protez elin işlevleri şaşırtıcıdır. Örneğin; SensorHand Speed, tuttuğunuz nesnenin elinizden kayma anında kavrama işlevini hemen adapte eder.

Doğal görünüm

DynamicArm 3 ayrı renk seçeneği sunarken, 6 değişik renkte de protez kılıfı (eldiven) bulunmaktadır.Bir bakışta

Güvenli tutuş

SensorHand Speed'de bulunan Otokavrama özelliği, tuttuğunuz nesnenin elinizden kayması durumunda devreye girer. Kavrama gücü saliseler içinde artarak elinizdeki nesneyi güvenle tutmaya devam etmenizi sağlar.

Hızlı refleksler

Yüksek hızlarda SensorHand, Speed diğer elektrikli ellere göre 3 kat daha hızlı açılır ve kapanır. Bu oransal hız saniye 300 mm'ye kadar çıkar.

Konrol kuvvetleri

Kavrama hızı ve gücü iki sensörle devamlı ölçülerek kas sinyalleri ile orantılı olarak ayarlanır. Hassas nesneleri (örneğin domates) kavramak veya tutmak da herhengi bir problem teşkil etmez.

Doğal dinamikler

DynamicArm doğal olmayan ve istenmeyen hareket yapmanızı engeller. Hareketlerinizin başlangıcı hep kontrollüdür ve hareketinizi bitirirken de el ve kol yavaşlar.

Rahat yürüyüş

Elektronik olarak kontrol edilen fleskiyon yardımı, dirsek ekleminin fleksiyonu sırasında devreye girerek, örneğin yürürken kolunuzu serbestçe salladığınızda bu hareketi dışarıya fark ettirmeden ve ses çıkartmadan yavaşlatır.

Protez eldivenler

Doğal görünümlü protez eldivenlerde 6 ayrı renk seçeneği bulunmaktadır. Çok katmanlı yapısı bir derinlik hissi verir. En dıştaki yüzeyde ise insan cildindeki damarların doğal görünümü vardır.

Bileğin rotasyonu

Kas sinyallerinizle, diğer elinizin yardımı olmadan bileğinizi içe veya dışa doğru çevirebilirsiniz.

Akıcı hareketler

DynamicArm ile bir anda birden fazla hareket yapabilirsiniz. Kolu uzatmak, bileği çevirmek ve bir nesneyi kavramak gibi...

İşlevsellik

Protez eğitimi

Protez uygulamanız bittikten sonra eğitiminizin önemli bir bölümü başlar. Burada amaç, günlük yaşamınızın kolaylaşması için protezi kullanmayı öğrenmenizdir. Terapistiniz yemek yerken veya giyinirken yapacağınız hareketleri size egzersiz olarak yaptıracaktır. Özel alıştırmalar ile nesneleri kavramak için protezinizi nasıl kullanmanız gerektiği de size öğretilecektir. Protezinizi kullanmada yeterli seviyeye geldiğinizde kas sinyallerinizin gücünü nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz. Farklı dokulardaki nesneleri kavrarken kas sinyallerinizle protezinizi nasıl farklı güçlerde açıp kapayacağınızı göreceksiniz.

Teknik bilgi

Teknoloji

Myoelektrik kontrollü DynamicArm, kullanıcının kas sinyalleri ile çalışır. Entegre elektrik motoru sayesinde farklı yüklere otomatik olarak adapte olur. Kas gücünüzle kolun hareketlerinin hızını devamlı bir şekilde ayarlayabilirsiniz. İçindeki kontrol ünitesi kol hareketlerinizi başlangıçta ivmeli ve hareketin sonuna doğru ise yavaşlayarak bitirmenizi sağlar. DynamicArm ile ilk kez insan kolunun doğal dinamik tepkisine benzer bir tepki döngüsü sağlanmıştır.

Fleksiyon yardımı, kol aşağı indirildiğinde açığa çıkan enerjiyi saklar ve kol tekrar havaya kaldırılırken, bu enerji kullanılır. Bunun, protezin enerji tüketimine önemli bir etkisi olur. Lityum-iyon pil gün boyunca size sabit bir performans sunar. Fleksiyon yardımı aynı zamanda kolunuzun rahatça salınımını da garantiler. Sonuç olarak, ek bir enerjiye gerek olmadan veya gürültü çıkarmadan, hareketleriniz doğaldır.

Bakım talimatları

Ottobock Skin Natural eldivenler:

Günlük bakım için eldiven su ve sabunla yıkanabilir. Özel bir dış yüzey, eldivenin kirlenmesini önler ve temizliği kolaylaştırır. Su ve sabun yeterli gelmezse, özel bir temizleyici (640F12) ve bir sprey (640F13) kullanılabilir. Lütfen temizleyicinin de kullanma talimatlarını okuyunuz.

Downloads

Lütfen uygun bir format seçiniz

FAQ


Aksesuarlar


Benzer ürünler