Bilek şikayetleri

El bileği şikayetlerinin bir çok olası neden vardır. Ağrı elden kola veya koldan ele doğru yayılabilir. Günlük işlerinizde en çok kullandığınız uzvunuz elinizdir. Böyle olunca da el ve bilek şikayetleri daha fazla ortaya çıkmaktadır.


Endikasyonlar

Osteoartrit

Bilek aşınması (artroz) eklem yüzeylerini kaplayan kıkırdağın aşınmasıdır. Kıkırdak hasarı, daha sonraki safhalarda kemik hasarı görülür, zaman içinde gelişir ve deformasyon ve sertleşme ile kendisini gösterir.

Bilek aşınma belirtilerinin nedenleri arasında aşırı zorlama, bilek ekleminin uygunsuz pozisyonlaması veya daha önce geçirilen bir rahatsızlık (travma) olabilir. Semptomlar arasında:

 • özellikle sabahları hissedilen eklem sertliği
 • eklemin şişmesi
 • dinlenirken veya hareket ettirirken ağrı
 • zayıflık
 • eklemden gelen ses
 • hipertermi (aşırı ısınma)
 • lokal basınç

Romatoid artrit

Romatoid artritin nedeni hala bilinmemektedir. Ancak Avrupa'da yaşayan nüfusun %2'sini etkilediği ve kadınların erkeklere göre 3 kat fazla bu hastalıktan etkilendikleri eldeki verilerle sabittir.

Romatoid artrit otoimmün (vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturmasına neden olan) bir hastalık olarak sınıflandırılmaktadır. Bu rahatsızlık, bilek de dahil olmak üzere çok sayıda eklem iltihabını içerir. Bu rahatsızlıktan ilk olarak sinovyal membran zarar görür. Önce iltihaplanır, ve bu iltihap daha sonra kemiklere, kıkırdağa ve dokulara yayılır. Hastalık genelde haftalık ve aylık sürelerle ilerler. Ağrı genelde safhalar arasında azalır. Rahatsızlık şiddetlendiğinde, bilek şişer ve kızarır. Ayrıca sabahları bilek sertleşir ve hareketi kısıtlanır.

Aşırı zorlanma

Aşırı yüklenme genellikle bilek irritasyonuna yol açar. Bu tarz irritasyonun çeşitli nedenleri olabilir. En sık rastlanılanı bileğe aşırı yüklenmedir. Dinlenirken veya hareket ettirirken kızarma, şişme ve ağrı belirtileri arasındadır. Bazı durumlarda ise tenosinovit görülür.

Tenosinovit

Tendonların ve tendon kılıflarının iltihaplanması birçok kişinin bildiği çok yaygın bir rahatsızlıktır. En bilinen nedenleri arasında, tekrarlı hareketlerden ve ufak yaralanmalardan (mikrotravma) kaynaklanan kronik veya akut aşırı gerginlik sayılabilir. Aşağıdaki belirtileri görülür:

 • Tendon ve kaslarda ağrıs
 • hipertermi (aşırı ısınma), şişme, kızarıklık
 • gerilme durumunda ağrı
 • tendonun şişmesi

Bağ instabilitesi

Bağ instabilitesi veya aşırı zorlanmadan kaynaklanan stabilizasyon eksikliği hissi özellikle 20 ila 40 yaş arası kadınları etkilemektedir. İnstabil bileği zorlamak, kolun ön kısmına kadar yayılabiliecek ağrıya neden olur. Ek olarak da bilek hareketi sırasında çeşitli sesler gelebilir.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu eldeki sinirlerin sıkışması sonucu oluşur. Rahatsızlığa, karpal tünel denilen bölgenin daralması neden olur. Karpal tünel içinden geçen sinirler, örneğin iltihaplanma veya aşırı gerginlik yüzünden dokuların şişmesi sonucu daralır. Bu da öncelikle - nervus medianus denilen - medyan sinirini etkiler. Bu klinik tablonun tipik bir sonucu, özellikle geceleri görülen aşırı ağrıdır. Eğer bu klinik tablo ilerlerse özellikle başparmak, işaret ve orta parmağı etkileyen ve devamlı hissedilen uyuşukluk hissi de görülür. Hantallık, zayıflık hissi ve başparmakta kas kaybına da sıkça rastlanır.Karpal tünel sendromu rahatsızlığı %80 orta yaşlı kadınlarda rastlanır.

Çıkıklar

Elinizin üzerine düşme gibi dolaylı güç uygulama nedeniyle meydana gelen bilek burkulmaları, bağ ve kapsül sistemlerinde gerilme yaratır. Çeşitli ortezler; şişme, hareket ederken ağrı, çürükler, kısıtlı hareket ve güç azalmasına karşı kullanılabilir.

Teşhis

Öncelikle doktor tarafından bilek eklemleri şişme, deformasyon, kavrama gücü ve mobilite açısından muayene edilmelidir. Ağrının derecesi de sorulur. Duruma göre aşağıdaki ileri teşhis metodları da kullanılabilir:

 • Röntgen
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Kemik taraması
 • Manyetik rezonans görüntüleme
 • Atroskopi
 • Sinir testleri

Tedavi

Therapy depends on the cause of the wrist joint complaints. In many cases, it is sufficient to cool the hand for a while or keep it very still and avoid all movements. However, operating on the affected hand may also be required in some cases. Orthoses and supports can help alleviate pain and promote healing.


The products shown are fitting examples. Whether a product is actually suitable for you and whether you are capable of exploiting the functionality of the product to its fullest depends on many different factors. Amongst others, your physical condition, fitness and a detailed medical examination are key. Your doctor or orthopaedic technician will also decide which fitting is most suited to you. We are happy to support you.


Related products