Osteoartrite rağmen nasıl aktif olurum?

Diğer bir çok tıbbi durum gibi, diz osteoartritinin teşhisi de bazı adımlar atmanızı gerektirir. Düzenli hareket içeren sağlıklı bir hayat tarzını benimsemenizi öneririz. Bu sadece kas gelişiminizi desteklemekle kalmaz, etkilenmiş kıkırdağa da besin akışını sağlar.

Az sonra göreceğiniz egzersizler hareket özgürlüğünüzü korumanıza yardımcı olabilir. Başlamadan önce bu egzersizlerin size uygunluğu konusunda doktorunuza yada fizyoterapistinize danışmalısınız.

Eğer eklemlerinize odaklı bir şekilde gerçekleştirilirse koordinasyon eğitimi ve hareket egzersizleri hareket kabiliyetinizi korumakla kalmaz, ağrınızı azaltarak eklemin fonksiyonelliğini de arttırır. Stabilizasyon eğitimi sırasında hafif ağrı hissetmek normaldir, fakat egzersizden sonra ağrınızın başlamadan öncekine kıyasla daha az olması gerekir.

(Kaynak: DZS 67. 11/16 276 ff.; PT Praxis 9.16. 35 ff.)Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek

Besin piramidi nasıl dengeli, besleyici ve eklemleriniz için yararlı bir beslenme tarzına sahip olabileceğiniz konusunda size genel bir fikir verebilir.

Temel kurallar:

  • Alkol ve nikotin tüketiminden kaçının
  • Salata, sebzeler ve balıkları beslenme planınıza dahil edin.
  • Soğuk sıkım yağları tercih edin.


Tüm osteoartrit hastaları için uygun ürünler

Agilium ailesindeki ürünler sayesinde pek çok memnun hasta tekrar günlük aktivitelerine devam edebiliyor. Ortezlerin nasıl etki gösterdiği hakkında daha fazlasını öğrenin.

daha fazla

Dizde osteoartrit tanısı ve sonrası

Dizinizdeki osteoartrit ağrısı günlük hayatınızı etkilediğinde ne yapacağınızı bilmek zor olabilir: Bu başlıktan osteoartritle ilgili bilgi alabilir ve potansiyel tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

daha fazla