Daha az ağrı. Daha aktif yaşam.

Osteoartrit için bütün tedavi seçeneklerini araştırmakla başlayın

Çeşitli ağrılı eklem hasarları nedeniyle ortaya çıkan bu kondisyon, uzun yıllardır en yaygın hastalıklar arasındadır. Günümüzde her yaştan insan aşınma, yaralanma yada eklemin aşırı zoranması nedeniyle ortaya çıkan (ağrılı) osteoartritten etkilenmektedir.

Örneğin diz eklemi etkilendiğinde, hastaların hareket özgürlükleri ve günlük hayatları önemli ölçüde kısıtlanır. Bu özellikle meşgul ve aktif hastalar için oldukça zorlayıcı bir durumdur. Ağrıyı hızlıca dindirmek için gösterilen çabalar genellikle aşırı ağrı kesici kullanımıyla sonuçlanır. Olası yan etkilerse ilaç kullanımının doğal bir sonucu olarak kabullenilir. Fakat bir noktada hastanın eski yaşam kalitesine ulaşabilmesi için operasyon kaçınılmaz olur.

Osteoartrit hakkında bilmeniz gerekenler

Kireçlenme olarak da bilinen osteoartrit dünyanın en yaygın eklem hastalığıdır. Aşınma, eklemdeki koruyucu kıkırdak dokusuna zarar vererek yada tamamen yok ederek mobiliteyi kısıtlar ve hareketi ağrılı hale getirir.

daha fazla

Ağrı kesicilerin alternatifi

Ottobock Agilium ailesindeki ortezler giyilebilen ağrı kesicilerdir. Dizdeki osteoartritin farklı tiplerine uygun olarak tasarlanmış ürünler günlük kullanıma uygunlukla üst düzey kullanıcı konforunu birleştirir.

daha fazla

Osteoartritin tedavisi

Dizdeki osteoartrit etkili olarak nasıl tedavi edilebilir ve diz ağrısı kalıcı olarak nasıl azaltılabilir?

daha fazla

Tüm osteoartrit hastaları için uygun ürünler

Agilium ailesindeki ürünler sayesinde pek çok memnun hasta tekrar günlük aktivitelerine devam edebiliyor. Ortezlerin nasıl etki gösterdiği hakkında daha fazlasını öğrenin.

daha fazla

Dizde osteoartrit: ne yapmalıyım?

Dizinizdeki osteoartrit ağrısı günlük hayatınızı etkilediğinde ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu yaygın hastalığın nedenleri ve - ağrı kesici kullanmak dışındaki - etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazlasını öğrenin.

daha fazla


Sıkça Sorulan Sorular

 • Osteoartrit nedir?

  Osteoartrit bütün eklem hastalıkları arasında en yaygın olanıdır. Kasların aşırı zorlanması, eklem dizilim bozukluğu yada yaralanma sebebiyle oluşur. Genellikle eklemdeki kıkırdak zamanla aşınır ve ekleme zarar verir.

 • Osteoartritin başlangıç evresindeyim. Hastalığın ilerlemesini durdurabilir miyim?

  Kıkırdağın dejenerasyonunu durdurmak ve eşlik eden rahatsızlıkları önlemek mümkün. Riskleri azaltmak için örneğin;

  normal bir kiloya ulaşmaya çalışabilir,

  alkol ve nikotin tüketimininden kaçınabilir,

  eklemin aşırı zorlanmasını önleyebilirsiniz.

  Eklemlerinize çok baskı uygulamadan yeterince fiziksel egzersiz yaptığınızdan emin olun. Bu sayede besinlerin kıkırdağa ulaşımını ve metabolik atıkların eklemden atılımını arttırabilirsiniz. Örneğin eklemlerinizi yormayacak aktiviteler olan bisiklet ve yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

  Mümkünse doktorunuzdan yada fizyoterapistinizden osteoartritiniz için düzenli olarak yapabileceğiniz egzersizler göstermesini isteyin. Bu sayede kompanse edici postür nedeniyle oluşabilecek ikincil (eşlik eden) ortopedik problemleri önleyebilirsiniz.

  Yeni ayakkaıblar aldığınızda yumuşak tabanlı olmalarına dikkat edin ve şok emici tabanlıklar kullanın. Eklem kıkırdaklarınız size teşekkür edecek!

 • Osteoartrit tamamen iyileştirilebilir mi?

  Şimdilik hasar görmüş kıkırdağın doğal yollarla yenilenmesi mümkün değil. Bu nedenle lütfen yeterli fiziksel egzersiz yaptığınızdan emin olun ve kıkırdağa zarar verecek yada kıkırdağa çok fazla yük bindirecek aktivitelerden kaçının.

 • Tedavi seçenekleri nelerdir?

  Osteoartritin tedavisi kişiye özel olmalıdır ve osteoartritin tipine, nedenine, evresine ve semptomlarına bağlıdır. Doktorunuz doğru tedavi yöntemi konusunda sizi bilgilendirecektir. Terapötik önlemlerin amacı ağrınızı ve mobilitenizdeki kısıtlamaları azaltmak, aynı zamanda yeni problemlerin ortaya çıkmasını engellemektir.

 • Kendim için doğru ortezi nasıl bulurum?

  Ortez seçenekleri konusunda genel bir fikre sahip olmak için sitemize göz atabilirsiniz. Doktorunuz yada ortez protez teknikeriniz sizin için doğru seçimi yaparken size yardımcı olacaktır.

 • Ortezi nereden alabilirim? Almadan önce ortezi deneyebilir miyim?

  Ortez protez teknikeriniz size uygun ortezleri sağlayacaktır. Deneme uygulaması için de onlarla görüşebilirsiniz.

 • Ortez kullanımının yan etkileri var mı?

  Cildinizin durumuyla ilgili küçük yan etkiler görülebilir. Ortez kullanımı hakkında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Ortez ağrı kesicinin laternatifi olabilir mi?

  Evet, ortez ağrınızın azalmasını sağlayabileceği için ağrı kesici kullanımınız da azalacaktır.

 • Ortez kullanımı beslenme değişikliği yada egzersiz gibi önlemlerin yerini tutar mı?

  Ortez beslenme değişikliği ve fiziksel egzersizle birlikte uygulanabilecek kullanışlı bir ek önlemdir. Ortez kullanımı ağrı kesici tüketiminizi azaltabilir ve olası bir operasyonu erteyebilir.

 • Endoprotez operasyonundan sonra da ortez kullanılabilir mi?

  Endoprotezler uzun bir süre için vücudunuzda kalan, kısmen yada tamamen bir eklemin yerini alan implantlardır. Bu sayede osteoartritin semptomları ortadan kaldırılmış olur ve genellikle ortez kullanımına gerek kalmaz. Doktorunuz bu konuda size daha ayrıntılı bir açıklama yapacaktır.

Downloads

Lütfen uygun bir format seçiniz

Hasta bilgilendirme

Hasta rehberi diz osteoartriti hakkında genel bir bilgilendirme niteliğindedir. Diz osteoartritinin semptomları, seyri ve terapi seçenekleri konusunda sizi bilgilendirir ve size yardımcı olabilecek ipuçları sunar.