Osteoartrit hakkında bilmeniz gerekenler

Osteoartritin ilk ortaya çıkışında hangi semptomlar karakteristiktir?

Bazı “tipik” semptomlar dizde osteoartrite işaret ediyor olabilir. Bu belirtiler tek başlarına yada birlikte görülebilir. Belirtiler ortaya çıktığında – ki erken dönem osteoartritte semptomlar her zaman ortaya çıkmayabilir – genellikle şu sırayla görülürler:

1. Eklemden sesler gelmesi

2. Yük taşırken hissedilen ağrı

3. Merdiven çıkmak gibi günlük aktiviteler sırasında hissedilen ağrı

4. Kısıtlanmış hareket kabiliyeti

5. Şişme ve enflamasyon

Bu belirtilerden bir yada birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız, diz osteoartritiniz olup olmadığını anlamak için doktorunuzla görüşmelisiniz. Teşhis farklı metodlar kullanılarak yapılabilir.


Diz osteoartritini teşhis etmek için izlenen prosedür

Anamnez

“Anamnez”, hastanın hastalığı ve tıbbi geçmişiyle ilgili verdiği bilgileri ifade eden bir terimdir. Hastalığın türü ve derecesi konusunda ilk izlenimi verir.

Sizin için önemli sorular:

 • Ağrı nerenizde?
 • Ağrıyı hareket halindeyken mi dinlenirken mi hissediyorsunuz?
 • Hareketleriniz herhangi bir şekilde kısıtlanıyor mu?
 • İşte, günlük hayatta yada spor sırasında herhangi bir şekilde kısıtlanmış hissediyor musunuz?
 • İlaç kullanıyor musunuz yada ağrınızı dindirmek için başka bir yola başvurdunuz mu?
 • Ağrınız ne zaman hafifliyor/diniyor?

Fiziksel muayene

Fiziksel muayene; harici gözle muayene, elle muayene ve performans testini kapsar.

 • Harici muayene vücut postürünün, eklem şişliğinin ve pozisyonlanmasının, kas kaybı ve deride kızarıklık olup olmadığının ve vasküler anomalilerin kontrol edilmesidir.
 • Elle muayenede eklemde ısı artışı, eklem sürtünmesi, deri ve hipodermik tutarlılığı, deri hareketi, bası ağrısı ve eklem sıvı birikimi kontrol edilir.
 • Performans testinde hareket aralığı ve diz bağ dokusunun stabilitesi kontrol edilir.

Görüntüleme teknikleri

 • Bilgisayarlı tomografi (CT)
  CT röntgenlerle bölgesel bir görüntü oluşturan bilgisayar tabanlı bir metoddur.
 • Sintigrafi
  Sintigrafide hastaya radyoaktif madde verilir. Bu sayede istenen dokuların gama kamerası aracılığıyla görüntüleri kaydedilir.Osteoartritin kısır döngüsü

Dizde temas halindeki kemiklerin arası kıkırdakla kaplanmıştır. Kıkırdak sürtünmeyi azaltır ve etki eden kuvvetleri emerek ve dağıtarak “şok emici” görevi üstlenir.

Bir eklem dizilim bozukluğu, kaza, ilerleyen yaş, obezite yada aşırı zorlanma gibi nedenlerle dizde osteoartrit geliştiğinde, hasar gören kıkırdak yukarıda bahsedilen görevleri yerine getiremez. Sonuç olarak hasta ağrı hisseder ve hareket kabiliyetinde kısıtlanma olur. Hasta dizini rahatlatmak için kompanse edici bir postür edinir. Fakat bu postür doğal olmadığından vücudun diğer bölgelerinde, örneğin kalçalarda, yeni problemlere yol açabilir. Hareketin kısıtlanması da kıkırdağın beslenmesini olumsuz etkilediği için, bir kısır döngü başlar.

Hasar gören bölgede kıkırdak incelirken, kemik kalınlaşır. Eğer kıkırdak dokusu tamamen yok olursa, kemikler birbirleriyle direkt temasa geçer. Bu da eklem ağrısına ve enflamasyona neden olur.


Osteoartritin tedavisi

Diz osteoartritini etkili bir şekilde tedavi etmek ve kalıcı şekilde diz ağrısını azaltmak için hangi tedavi metodları kullanılabilir?

daha fazla

Dizde osteoartrit tanısı ve sonrası

Dizinizdeki osteoartrit ağrısı günlük hayatınızı etkilediğinde ne yapacağınızı bilmek zor olabilir: Bu başlıktan osteoartritle ilgili bilgi alabilir ve potansiyel tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

daha fazla