Therapy & standing

Standing systems and walking aids are of vital importance for the development of many children and to help them take part in life. Because standing, even with support, is extremely important for physical and social reasons – especially during development up to the age of 18 months: Only standing in a timely manner allows the hip to develop properly and prevents subsequent orthopaedic problems.

Children who do not learn to stand independently can get ahead with medical devices from Ottobock. We have developed standing systems tailored to the varying abilities of these children, depending on age and stage of development: standers, standing frames and prone/supine standers. In keeping with the principle: as much activity as possible and as much support as necessary, our standing systems promote the child's physical and mental development.

This also helps the child interact with its surroundings and play with friends.


Erken Aktivite sistemi

EAS erken aktivite sistemi, doğum sonrasından itibaren ilk aylardan çocuğun normal gelişimini destekler. Çeşitli destek birimleri ile kullanılan mat/ yumuşak zemin en önemli pozisyonlarda çocuğunuza yardımcı olur.

daha fazla

Mygo durma sistemi

MyGo ayakta durma gereci çocukların ve gençlerin terapi esnasında ayakta durabilmesini sağlar. Sert kas yapısı hareket edebilen ayak panelleri ve diz desteklerinin kombinasyonu sayesinde rahatlatılır.

daha fazla

Nurmi Neo

Nurmi Neo en yaygın yürüme yardımcımızdır. Okulda, evde veya sokakta günlük kullanım için tasarlanmıştır.

daha fazla

Squiggles durma sistemi

Çocuğunuza ihtiyacı olan konfor ve destek sağlandığında ayakta durmak hem terapisi için olumlu bir etki yaratacak hem de hayata daha fazla katılım gösterecektir. Leckey Squiggles durma sistemi çocuğunuz mobilite kazandıkça uyum sağlaması için döünştürülebilir.

daha fazla