Correct sitting: For eating, drinking, playing

Adaptable seating systems provide stable support for your child, promote their motor development and let them take part in life. Ottobock seating systems and therapy seats support the body and correctly straighten the pelvis so that malpositions are prevented. Your child sits comfortably and can concentrate on what is happening at the moment.

This is particularly important for eating and drinking. An upright posture actively helps your child and is virtually indispensable for children with swallowing disorders. The right medical device promotes a good, physiological posture and therefore helps prevent choking.

Correct posture in turn is also important for playing or drawing: It makes it possible for your child to be active, interact with their surroundings and determine their own participation in life.


KIT oturma sistemi

12 yaş ve üstü çocuklarda kullanılan KIT oturma sistemi - örneğin yemek masası veya okulda - konforlu ve sabit bir oturma pozisyonu sağlar. Pelvis bölgesi ve gövde için kişiye özel ayarları yapılabildiğinden çocuğunuz uzun oturma sürelerinde bile rahat eder.

daha fazla

Mygo oturma sistemi

Modüler Mygo oturma sistemi 3 - 14 yaş arası çocuklar için güvenli bir destek sunar. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre özel olarak ayarlanabilen oturma sistemi pelvisteki pozisyon bozukluklarını önler.

daha fazla

Squiggles oturma sistemi

Squiggles oturma sistemi, postürel zayıflığı olan çocuklara stabilite sağlar. Squiggles, çocuğunuzun hareketlerini kısıtlamadan pelvis, gövde, baş ve bacakları pozisyonlandırılmasına yardımcı olur. Sistem günlük yaşamda kullanılmak için idealdir ve gerekli ayarlamalarla çocuğunuz büyürken adapte olur.

daha fazla