Diyabetik Ayak Sendromu

Diyabetik Ayak Tedavi Yaklaşımları

Sinir ucu harebiyeti ile azalan duyu kaybı ve dolaşım bozukluğunun bir araya gelmesi ile oluşan ayak yaralarıdır. Duyu kaybı olan hastalar hasarı geç fark ederler. Diyabetik ayak ülserleri olarak adlandırılan bu sorun diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli problemler arasında sayılabilir.

Yara oluşmasında etkili olan bir diğer faktör ise fiziksel travmadır. Ayağa sivri bir cisim batması, ayağın çizilmesi, ayakkabının vurması ve sıkması olarak sayabileceğimiz bu travmalar ayak yarası oluşma ihtimaline zemin hazırlamaktadır. İhmal edilip tedavi edilmeyen yaralar ilerleyici olup, kangrene sebep olabilir. Kangren sonucunda ise hasta parmaklarını yada ayağını kaybedebilir.

IDF Uluslararası Diyabet Federasyonu'na göre dünyada her 30 saniyede bir kişi diyabetik ayak yarası ile ayağını yada ayağının bir kısmını kaybetmektedir. Unutulmamalıdır ki; neredeyse her diyabet hastasında ‘’diyabetik ayak’’ görülme riski bulunmaktadır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Kan şekerinin kontrol altına alınması,

• Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz

• Ayna ile ayak tabanının günlük kontrolü

• Ilık su ile günlük ayak temizliği

• Cildin düzenli olarak nemlendirilmesi

• Deri hassasiyet noktalarının kontrolü

• Yalın ayak yürümemek

• Pamuklu çorap giymek

• Doğru ayakkabı ve ortez uygulamaları konularına dikkat etmeliyiz.

Ottobock Diyabetik Ayak Konsepti

Diyabet hastalığı, adım atma ve yürüme şeklini istemsiz olarak değişime uğrattığı için tabanlar normalden daha fazla baskıya ve sürtünmeye maruz kalır ve nasırlaşmalar görülür. Devam eden baskı sonucunda deri altındaki enflamasyon kemik dokusuna kadar ilerleyebilir ve ülserik yaralar oluşabilir.

Erken teşhis her şeyden önemlidir. Hastalara diyabet teşhisi konduğu andan itibaren yara oluşmaması konusunda koruyucu önlemler doğru anlatılmalı ve uygulanmalıdır.

Sizi Korumak İçin Buradayız

Diyabetik ayağın her evresi kendi içinde farklı dinamikleri bulundurur. Fiziksel muayene ve değerlendirme, sınıflamalar, hastalığın dönemsel değişikliklerinin tamamına uygun çözümler ile amacımız her zaman ayağı korumaktır. Doktorunuzun teşhisi akabinde uygun ortezleme seçenekleri ile ortopedi teknikerleri ve fizyoterapistlerden oluşan deneyimli ekibimiz ile sizlere kapsamlı bir ön danışma hizmeti sunuyoruz.

Amacımız koruma ve mekanik yüklenmeyi düzenlemek ise; size uygun diyabetik çorap, size özel tasarlanmış tabanlık ile artmış ayak basıncını dengeli dağıtarak azaltmaya yardımcı olmakla birlikte, özel ölçülü boyutu, kalıbı, derinliği ve genişliği ayak formunuza göre seçilen ayakkabı uygulamaları konusunda destek alabilirsiniz.

Yara oluşmuş ise; uzman hekiminiz kontrolünde hasarlı alanda yükten kurtarma işlemi yapmak çok önemli. Konsept içerisinde rehabilitasyon sürecinde yükten kurtarıcı ortez seçeneklerimiz ile günlük yaşama katılmanız artık daha kolay. Ayrıca ayağınızdaki yaralara yeni nesil teknoloji soğuk plazma prensibiyle çalışan PlasmaDerm uygulayarak yara iyileşmenizi hızlandırmak mümkün.

Kısacası, hangi evrede olursanız olun size özel çözümlerin tamamının bir arada olduğu disiplinler arası güvenilir hizmete kolay ulaşmanız için yanınızdayız.


PlasmaDerm®

PlasmaDerm® tarafından üretilen soğuk atmosferik plazma, tedavi edilen cilt ve yara alanları üzerinde sürdürülebilir bir derin uyarıcı etki yaratır. Derin stimülasyon ciltte kan mikrosirkülasyonu artırır, bu da yaranın oksijen ve besinlerle beslenmesine yardımcı olur. Kısacası, PlasmaDerm® terapisi yara iyileştirici gücü harekete geçirir. Ayrıca PlasmaDerm®, güvenilir antimikrobiyal etkisi sayesinde yaranın steril kalmasına yardımcı olur.

PlasmaDerm hakkında daha fazlasını öğrenin

İletişim Formu

Konseptimizle ve ürünlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurun, size en kısa sürede geri dönüş yapalım. Diyabetik ayak konsepti iletişim formu için buraya tıklayın.


Lütfen uygun bir format seçiniz

Diyabetik Ayak Tedavi Yaklaşımları

Diyabetik ayak teşhisinizden sonra sürecin her evresine uygun çözümlerimizle yanınızdayız.