Ottobock Diyabetik Ayak Konsepti

Diyabet genetik ve çevresel faktörler ile ortaya çıkan, toplum sağlığını tehdit eden önemli bir sorundur. Hastalık insanlarda göz ve böbreklerde rahatsızlıklar, damar tutulumu, duyu hissinin kaybolması gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle zaman içinde sinirlerde ve dolaşımda çeşitli hasarlara yol açmaktadır. Bu hasara bağlı olarak organlarda fonksiyon bozukluğu ile birlikte uzuvlarda da proplemlere sebep olmaktadır. Diyabetik ayak sendromu diyabet hastalarında en sık görülen rahatsızlıktır.

Hasar gören sinirler nedeniyle (polinöropati) genellikle ayak ter bezlerinde tahribat vardır. Sonuç: ayak derisi kurudur, kolayca yırtılır, deride çatlaklar ve nasırlaşmalar ortaya çıkar. Kemikler üzerinde baskı ve deformasyon (ayak şekil bozuklukları) polinöropatinin sık görülen sonuçlarındadır. Bunlar, ayağa yanlış biçimde yük verilmesinden kaynaklanır ve his kaybından dolayı kişi tarafından genellikle çok geç fark edilir.

Çoğu diyabet hastası kan dolaşım bozukluğundan muzdariptir. Ayak yüzeyinde oluşan yaranın iyileşme süresinin uzaması, kan dolaşım bozukluğunun habercisidir. Gerekli tedavi önlemleri alınmazsa, en küçük yaralanmalar bile kolayca enfekte olabilir. Derin ülserler oluşur ve bazı durumlarda ampütasyona kadar gidebilir.

Ampütasyon, yalnızca uzuv kaybıyla sınırlı kalmayan; vücut imajı bozukluğu, işlevsel ve sosyal ilişki kayıplarına sebep olabilen travmatik bir durumdur. Protezler bu kaybı fonksiyonel ve görsel olarak tamamlayarak kişilerin toplumsal katılımını sağlayan yapay uzuvlardır. Diyabet alt ekstremite ampütasyon sebeplerinin büyük çoğunluğunu oluşturur. Teknolojinin gelişimi, diyabetik ampütelerin farklı aktivitelere katılımını sağlayan geniş ürün seçenekleri sunar. Gelişimler olumlu yönde hızla ilerlerken bunu insana uyarlamak ancak hasta merkezli rehabilitasyon ekibi ile mümkündür.

Diyabetik ayak konseptimizle; uzuvlarda meydana gelen yara problemlerinde ve diyabet hastalarına özel protez sistemlerinde ihtiyaç duyulan çözüm alternatiflerinin tamamına tek merkezden ulaşmak artık daha kolay.


Diyabetik Ayak Sendromu

Diyabetik ayak sendromu diyabet hastalarında en sık görülen rahatsızlıktır. Ayak derisi kurudur, kolayca yırtılır, deride çatlaklar ve nasırlaşmalar ortaya çıkar. Kemikler üzerinde baskı ve deformasyon görülür ve his kaybından dolayı kişi tarafından genellikle çok geç fark edilir. Gerekli tedavi önlemleri alınmazsa, en küçük yaralanmalar bile kolayca enfekte olabilir. Diyabetik ayağın hangi evresinde olursanız olun size özel çözümlerin tamamının bir arada olduğu disiplinler arası güvenilir hizmete kolay ulaşmanız için yanınızdayız.

ayrıntılı bilgi için tıklayın

Diyabete Bağlı Ampütasyon

Bacağınızın ya da ayağınızın bir bölümünü kaybetmeniz önemli bir fiziksel kayıptır. Protezler bu kaybı fonksiyonel ve görsel olarak tamamlayarak kişilerin toplumsal katılımını sağlayan yapay uzuvlardır. Diyabet hastalığı ve eşlik eden diğer problemler sebebiyle protez seçiminiz oldukça önemlidir. Ottobock diyabete bağla ampütasyonlarda size uygun çözümler sunmak için her zaman yanınızda.

ayrıntılı bilgi için tıklayın

PlasmaDerm®

PlasmaDerm® tarafından üretilen soğuk atmosferik plazma, tedavi edilen cilt ve yara alanları üzerinde sürdürülebilir bir derin uyarıcı etki yaratır. Derin stimülasyon ciltte kan mikrosirkülasyonu artırır, bu da yaranın oksijen ve besinlerle beslenmesine yardımcı olur. Kısacası, PlasmaDerm® terapisi yara iyileştirici gücü harekete geçirir. Ayrıca PlasmaDerm®, güvenilir antimikrobiyal etkisi sayesinde yaranın steril kalmasına yardımcı olur.

ayrıntılı bilgi için tıklayın

İletişim Formu

Konseptimizle ve ürünlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurun, size en kısa sürede geri dönüş yapalım. Diyabetik ayak konsepti iletişim formu için buraya tıklayın.


Lütfen uygun bir format seçiniz

Diyabetik Ayak Tedavi Yaklaşımları

Diyabetik ayak teşhisinizden sonra sürecin her evresine uygun çözümlerimizle yanınızdayız.

Lütfen uygun bir format seçiniz

Diyabet Hastası Ampüteler İçin Protez Uygulamaları

Diyabete bağlı ampütasyonlar alk ekstremite ampütasyonlarının büyük çoğunluğunu oluşturur. Diyabet hastalarının özel ihtiyaçlarına uygun protez çözümleri hakkında daha fazla bilgi alın.